معرفی کتابخانه معرفی کتابخانه

کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز با هدف گردآوري، نگهداري و سازماندهي مواد و منابع چاپی و الکترونیکی به منظور بهره گيري در امر آموزش و پژوهش و همچنین كمك به محققين جهت دستيابي به اطلاعات مورد نياز از طریق همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی در بخشهای متنوع فعال است. کاربران علاوه بر استفاده از امکانات فضای فیزیکی، قادر به استفاده از امکانات فراوان پورتال کتابخانه اعم از تمدید، رزرو، جستجوی کتاب، دانلود کتب الکترونیکی، کتابخانه شخصی، پرسش از کتابدار و ... از راه دور هستند. کتابخانه در قالب بخش های زیر به ارائه خدمات می پردازد.

 

میز امانت و مخزن کتاب:

مخزن کتابخانه شامل حدود 38000 جلد کتاب چاپی فارسی و لاتین با موضوعات علمی –دانشگاهی، عمومی و ... است که بر اساس نظام دهدهی دیویی رده بندی شده اند. مخزن کتاب کتابخانه به صورت نظام دسترسی باز طراحی شده است. از جمله خدمات میز امانت، امانت کتب موجود در مخزن با استفاده از نرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش است که  پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی مراجعه کنندگان به کتابخانه است. در میز امانت کلیه امور بازگشت، رزرو، عضویت و تسویه حساب صورت می پذیرد.  در ورودی بخش امانت، مراجعین با استفاده از نرم‌افزار می توانند به جستجوی منابع مورد نیاز خود بپردازندو میز امانت مسئولیت آموزش و راهنمایی مراجعان برای استفاده از سیستم جستجوی کتاب کتابخانه را دارد.

 

بخش مرجع:

این بخش با هدف تهیه منابع مرجع روزآمد، شامل بیش از دو هزار جلد منبع مرجع مکتوب و الکترونیکی شامل انواع کتابشناسی­ها، دایره المعارف­ها، دانشنامه­ ها، زندگینامه­ ها، منابع تاریخی و جغرافیایی و واژه­نامه­ ها به صورت عمومی و تخصصی بویژه در موضوعات مهندسی و علوم پایه است. استفاده از کتب مرجع تنها در محیط کتابخانه امکان پذیر می باشد.

 

بخش نشریات:

بخش نشریات کتابخانه با اشتراک سالانه نشریات چاپی در حوزه های فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، پزشکی، روانشناسی و ....  در فضایی با گنجایش حدود 20 صندلی فعالیت می کند.

از دیگر خدمات بخش نشریات می توان به ارائــــــه نـشریات عمومی و عــــامه پـسند به کلــــــیه کـاربــــــران کتابخانه از طـریق اشتراک مجـــلات عــــــامه پسند، روزنــــامه ها و هفته نامه ها مانند روزنامه های خبرجنوب، همشهری، جام جم، ایران، اطلاعات، کیهان، خبر ورزشی، گل، ابرار ورزشی، شرق، جمهوری اسلامی و ... اشاره کرد. بخش نشریات کتابخانه با وظیفه اصلی فراهم آوری، طبقه بندی، آماده سازی نشریات در خدمت مراجعه کنندگان محترم می باشد.

 

سالن مطالعه:

سالن های مطالعه با امکان ارائه خدمات به حدود 70 نفر از خواهران و 100 نفر از برادران در دو سالن مجزا برای خواهران و برادران داراست. در ایام امتحانات سالن های مطالعه به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند.

 

بخش پایان نامه:

پایان نامه ها یکی از مهمترین منابع اطلاعاتي و پژوهشي به شمار مي روند كه با تلاش و كوشش دانش جويان در پايان تحصيلات با ضوابط علمي و استاندارد زير نظر اساتيد راهنما پديد مي آيند و از آنجا كه اين منابع مانند كتاب در تيراژ زياد چاپ و منتشر نمي‌گردد، كمياب و منحصر به فرد است.

مجموعه پایان نامه های فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکترای دانشکده های مهندسی و علوم پایه دانشگاه صنعتی شیراز، در بخش پایان‌نامه‌ کتابخانه دانشگاه نگهداری می‌شود. بیش از 1200 جلد پایان نامه فارسی که در موضوعات مختلف فنی مهندسی و علوم پایه نگارش شده اند، در این بخش قابل دسترسی است. پس از ورود پایان نامه ها به کتابخانه، اطلاعات کتابشناختی و چکیده های فارسی و لاتین آنها در نرم افزار کتابخانه وارد شده و از طریق جستجو در این برنامه قابل دسترسی می باشد. به دلیل رعایت قانون حق مؤلف، کتابخانه ها در تمام دنیا، قوانین خاصی را جهت استفاده از پایان نامه ها در نظر می‌گیرند،‌ در همین راستا عکسبرداری، کپی برداری از پایان نامه ها و امانت آنها مقدور نمی باشد.

 

بخش پایگاه­های اطلاعاتی و تحویل مدرک: 

با توجه به اهميت اشاعه اطلاعات در قرن حاضر و به دلیل محدودیت‌هایی که منابع چاپی دارند و نیز صرفه جویی در هزینه و زمان در سال های اخیر توجه به منابع الکترونیکی بسیار زیاد شده است و این مسئله نشان دهنده لزوم ایجاد بخشی به نام پایگاههای اطلاعاتی در هر کتابخانه می‌باشد. این بخش با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی در دسترس به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. در این بخش امکان سفارش و دانلود مقالات، کتاب های الکترونیکی و پایان نامه های الکترونیکی توسط کاربران وجود دارد.

 

بخش خدمات فنی:

خدمات فنی در کتابخانه ها شامل 2 قسمت فهرست نویسی و آماده سازی منابع است. نظر به اهمیت فهرستنویسی و رده بندی در دستیابی آسان به منابع اطلاعاتی می توان  این بخش را یکی از مهمترین قسمتهای کتابخانه به حساب آورد. در حقیقت فهرست نویسی، اطلاعات و مشخصات کتب موجود در مجموعه کتابخانه و محل نگهداری آن را به سهولت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. عملکرد فهرست نویسی بر مجموعه قواعدی متکی است که کتابخانه های جهان با تفاوت جزئی نسبت به هم، از آن پیروی می کنند. بخش فهرستنویسی کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز با استفاده از سیستم رده بندی دهدهی دیویی و مطابق با استانداردهای کتابخانه کنگره آمریکا و با استفاده از گسترش های رده بندی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات کتابشناختی کتابها و پایان نامه های جدید را وارد نرم افزار کتابخانه می‌نماید تا بازیابی منابع برای کاربران به سادگی صورت گیرد. پس از فهرستنویسی کتابها، مراحل آماده سازی آنها جهت ارسال به مخزن شامل پرینت کارتهای امانت و رف‌برگه و الصاق بارکد، لیبل شماره و برچسب‌های امنیتی در بخش خدمات فنی انجام می‌گیرد.

 

بخش سفارشات:

بخش سفارشات کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز مسؤوليت مجموعه سازي منابع کتابخانه را به عهده دارد.گردآوري مجموعه از دو طريق سفارش و خريد کتب و کتب اهدایی امکان پذير مي باشد.

در حال حاضر سفارش و خرید کتاب با نظر مستقیم اساتید و اعضای کمیته کتابخانه و بر اساس نياز رشته هاي مهندسی و علوم پایه صورت مي گیرد. کتابداران این بخش هرساله با شرکت در نمایشگاههای مختلف از جمله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اقدام به خرید کتابهای مورد نیاز کاربران می‌نمایند. کتب اهدائي نيز در صورت مرتبط بودن با رشته هاي مهندسی و علوم پایه پذيرفته مي شوند.