اخبار اخبار

«بازگشت

کیان؛ نخستین «دفتر صداقت علمی کشور» رونمایی شد

به گزارش خبرنگار لیزنا، رونمایی از وبگاه کیان (کانون درستی و اخلاق  پژوهش)، در مراسمی به مناسبت هفته پژوهش، روز سه شنبه 25 آذرماه در تالار سخن واقع در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و با حضورتنی چند از اساتید دانشگاهها، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران کشور برگزار شد؛ و «وبگاه کیان»  kian.irandoc.ac.ir به عنوان اولین دفتر صداقت علمی کشور معرفی شد.

 

بهروز رسولی عضو انجمن مدیریت اطلاعات ایران، نادیا حاجی عزیزی مدیر اجرایی وبگاه کیان، دکتر شیرانی عضو هیئت مدیره و سرپرست انجمن مدیریت اطلاعات علمی ایران، دراین مراسم سخنرانی کردند.

 

درابتدای مراسم، بهروز رسولی به معرفی نحوه  شکل گیری و شرح وظایف دفاتر صداقت علمی پرداخت و افزود: راه اندازی دفتر صداقت علمی" research integrity office "  که دراین جلسه تحت عنوان کیان معرفی می شود، در واقع طرح پژوهشی است که در انجمن مدیریت اطلاعات علمی ایران انجام شد، چرا که جای خالی چنین دفاتری در کشور واقعا احساس می شد.

 

بد رفتاری های علمی و رفتارهای غیر علمی در حوزه پژوهش و تحقیق، دلیل ایجاد دفاتر صداقت علمی است

 

رسولی دلیل ایجاد دفاتر صداقت علمی را بد رفتاری های علمی و رفتارهای غیرعلمی در حوزه پژوهش و تحقیق عنوان کرد و با اشاره به سابقه تاریخی بدرفتاریهای علمی، اظهار داشت: در واقع ظهور بد رفتاریهای علمی  و آکادمیک، سابقه بسیار طولانی  دارد که در تاریخ بشر به اندازه سابقه علم و ادبیات است. برای مثال، در گذشته، افرادی بودند  که اشعار دیگر شاعران  را در کوچه و بازار خوانده و به عنوان اشعار خود از آن یاد می کردند  و می توان به عنوان اولین نمونه های سرقت ادبی از آنها یاد کرد.  بعدها در اوایل قرن 17 و 18  بد رفتاریهای علمی به معنای واقعی شکل گرفتند و قوانینی برای مبارزه با آنها شکل گرفت، قانون کپی رایت نیز یکی از این قوانین، جهت مبارزه با بد رفتاریهای علمی است.

 

وی در ادامه گفت:  بد رفتاری علمی-دانشگاهی به صورت جدی از سال 1981 به بعد مطرح شد. درحقیقت درفاصله سالهای  1974 تا 1981، در حدود 12 مورد گزارش بد رفتاری علمی به کنگره ایالات متحده مطرح و همین امر باعث توجه کنگره به این مسئله شد. درسال 1993 کمیسیونی مخصوص رسیدگی به این مسئله تشکیل شد  و کنگره  قانونی دراین زمینه به تصویب رساند.

 

او  درمورد سابقه راه اندازی دفاتر صداقت علمی بیان کرد: درحال حاضر در اکثر کشورهایی که فعالیتهای پژوهشی و علمی، ارزش زیادی  دارند چنین دفاتری شکل گرفته، همانند  ایالات متحده و انگلستان .

 

این دفاتر می توانند درسه سطح کوچک (درسطح سازمانی)، درسطح ملی و درسطح بین المللی مطرح باشند. در سطح سازمانی باید گفت اکثر دانشگاههای معتبر در کشورهایی که پژوهش علمی از جایگاه مقدسی برخوردار است، چنین دفاتری را دارند به عنوان مثال دفاتر صداقت علمی در دانشگاههای "ویرجینیاتک "و "میشیگان"  که با مصادیق چنین بد رفتاریهایی آشنایی دارند، می توانند دانشجویان و پژوهشگران خود را دراین زمینه راهنمایی کرده و به آنها مشاوره دهند.

نظر
لینک مطلب :