اخبار اخبار

«بازگشت

فواید مطالعه کتاب های چاپی

 کتاب های چاپی باعث افزایش هوش می‌شوند
همان ‌طور که دکتر Seuss نوشت: "هرچه بیشتر مطالعه کنید مطالب بیشتری خواهید دانست و هر چه بیشتر یاد می ‌گیرید به مکان‌ های بیشتری رفته ‌اید." مطالعه یک کتاب خوب می‌ تواند از همان سنین کودکی یک دنیا اطلاعات جدیدی را برای شما فراهم کند. طبق یک مقاله در دانشگاه کالیفرنیا، کودکان با مطالعه کتاب با 50 درصد لغات جدید بیشتری در مقایسه با تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا حتی یک مکالمه بین فارغ ‌التحصیلان دانشگاه آشنا می‌شوند. آشنایی با لغات بیشتر نه تنها در قسمت مطالعه امتحان به آن ‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش نمره هوش آن‌ ها نیز می‌شود. همچنین مطالعه کتاب در کودکی بر روی هوش در زندگی آن‌ ها نیز تاثیر دارد.
نکته: اگر شما به دنبال افزایش سرعت مطالعه هستید به کتاب های چاپی مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده که مطالعه از روی صفحه دستگاه ‌های الکترونیکی سرعت مطالعه را 20 تا 30 درصد کاهش می‌دهد.
 

 

کتاب های چاپی باعث افزایش قدرت مغز می‌شوند
نه ‌تنها مطالعه کتاب می‌تواند باعث افزایش هوش شما شود، بلکه باعث افزایش قدرت مغز شما خواهد شد. درست مانند تمرین یک ورزش، مطالعه کتاب با ورزش دادن ذهن شما باعث افزایش قدرت آن می‌شود. با افزایش سن قدرت ذهن و حافظه کاهش می‌یابد، ولی طبق یک تحقیق چاپ شده در Neurology مطالعه کتاب می‌ تواند باعث کاهش سرعت این روند ‌شود. به ‌طوری ‌که با ورزش مدام ذهن می ‌توان این کاهش قدرت ذهن را تا 32 درصد کاهش داد.
 

 

​​

مطالعه شما را احساسی ‌تر می‌کند
غرق مطالعه یک کتاب خوب شدن باعث احساس همدردی با دیگران می‌شود. طبق تحقیق چاپ شده در مجله Science، خصوصا مطالعه کتاب های فانتزی امکان درک احساسات دیگران را برای خواننده فراهم می‌کنند.
 

 

​​

با ورق زدن شما متوجه می‌شوید که چه چیزی مطالعه می‌کنید
وقتی صحبت از به یاد آوردن اطلاعات می‌شود، اطلاعات خوانده شده از روی کتاب چاپی قوی ‌تر از کتاب های الکترونیکی هستند. حس ورق زدن زیر انگشتان باعث ارتباط بهتر مغز با مطلب می‌شود که می‌تواند در درک بهتر موضوع مورد مطالعه به شما کمک کند.
 

 

​​

مطالعه احتمالا با بیماری آلزایمر مقابله می ‌کند
مطالعه کردن از مغز شما کار می‌کشد و این خیلی خوب است. افرادی که در فعالیت ‌های ذهنی مثل مطالعه، شطرنج و پازل خود را درگیر می‌کنند احتمال کمتری در مواجه شدن با بیماری آلزایمر دارند. فعالیت کم مغز می‌تواند باعث افزایش خطر موجه شدن با بیماری آلزایمر شود
 

 

​​

مطالعه کردن باعث افزایش آرامش می ‌شود
بعد از یک روز طولانی، یک کتاب خوب و یک فنجان چای می ‌تواند خیلی مطلوب باشد. تحقیقات نشان داده ‌اند که مطالعه می ‌تواند به شدت باعث کاهش اضطراب شود.
 

 

​​

خواب بهتر با مطالعه قبل از خوابیدن
به گفته مرکز Mayo Clinic با قرار دادن یک عادت مطالعه قبل از خواب می‌توانید یک خواب بهتر داشته باشید. به این صورت که با مطالعه کم ‌کم بدن شما متوجه می‌شود که زمان خواب رسیده و برای آن آماده می‌شود. مطالعه از روی دستگاه‌ های الکترونیکی مثل کتاب‌ خوان و تبلت می‌تواند باعث بی ‌خوابی و حتی صدمه زدن به خواب شما شود.
 

 

​​

مطالعه واگیر دار است
هفتاد و پنج درصد والدین تمایل دارند تا کودکان آن ‌ها مطالعه کنند و آن دسته والدینی که می‌خواهند فرزندان خود را تشویق به مطالعه کنند می ‌توانند در منزل بلند کتاب بخوانند. همچنین خواندن داستان برای کودک در زمان خواب می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای تبدیل کودک به یک فرد علاقه ‌مند به کتاب باشد.

نظر
لینک مطلب :